Ansata Tarot
|
I. Mgus
|
Asztrolgiai megfelelje: Nap
|

A Nap az EGY, az letnk kzpontja, egyedl az, aki valban varzsolni kpes. Enlkl a teremt er nlkl semmi sem lne, ppen ezzel kezddik meg minden. A Nap mgijnak al vagyunk vetve, mindnyjan a Nap gyermekei vagyunk. Amit a Nap eribl csinlunk, az a mi mgink, s gy meg kell tanulnunk, hogy a Nap erivel gy jrjunk el, hogy ne csak varzsltanulknt vgezznk.
Felsznesen rnzve egy frfit ltunk egy tvoli kultrbl, az si mlt egy kpviseljt. A frfi mgtt egy risi Hrusz-slyom, ami gy nz ki, mintha a Napot a fejn hordan, amit egy kgy teste zr krbe teljesen. Balra a frfitl, akit a Mgusnak tekinthetnk – kzmozdulatai irnyban egy kard, pnzrme s egy kehely tncolva bukfencezik al a levegben a fld fel. Ezek a hrom elemet jelentik: a tz egyenl a karddal, a vz a kehellyel s a pnzrme a levegvel. A negyedik elemet, a fldet a fadarab jelenti, egy ember ksztette bot. Mint minden elem, szimblumknt jelenik meg, s a vgn kt goly lthat.
A goly a megtlttt egsznek a kifejezse, mint ahogy valamikor a Napot is golynak nztk. A Mgus, aki lthatan a napkulturrt fradozik, egy klnleges flddarabra lp, amit egy kgy nyolcas formban hatrol be, egy nyolcg csillag pedig a fldnek az gtl val vgtelen fggst jelenti. A fldn virgzik egy csodaszp kis ltuszvirg, ami termkenysget gr. A Mgus felkestette magt. Egy stilizlt, egyiptomi fejdszt, valamint egy fleskeresztet visel, a Nap szimblumt, sszekapcsolva a fld keresztjvel, amit mindenkinek hordania kell, hogy a frfi, a Nappal mennyire ssze van ktve, azt a kldk krl felismerhet napfolt mutatja. A frfi teht a Nap fia, mgikus erinknek a fszke, mert minden a nappal kezddtt; az ser.
Ezrt viseli ez a krtya az 1-es szmot. Az egy az ismert kezdet, az egysgnek az egye, mert csak egy valdi teremt van. s a kapu is a titkok vilgba. Az egy a kzppont a nyolcasban, a csomban, amit meg kell oldani. Az egy a Napnak, mint az si teremt ernek a szma.
A Mgus egyik keze a Napra mutat, a msik a faplct tartja, s megprbl ezzel a bottal varzsolni. Szellemi karikaflesgeket, amelyek lefel s felfel gyrznek tova. Minl mlyebben van a bot, annl inkbb a fldhz kapcsoldik, s annl sttebbnek ltszik, mg a Naphoz s az ghez kzelebbi vge majdnem aranyosan fnylik. Igen, fny vilgt a bot krl, mert mr teljesen tele van lettel, mg a stabot mr elhalt.
Az a darab fld, amelyen a frfi ll, a kozmosz stt, kk tengerben szik, mert a fld csak egy rsze a kozmosznak, mg ha mi a kzppontnak tartjuk is. De a kozmosz eltt meg kell hajolnunk, erre gyel az risi Hrusz-slyom. A Mgus is egy Hrusz-fi, aki egyszer mint Hrusz-isten vissza fog trni a Naphoz. Ezt a slyomistent mr az srgi idkben kapcsolatba hozzk a Napkoronggal s a kgyval) mint Hold-szimblummal). Ugyangy, mint az Oroszln jegyt, a Nappal.
Hrusz Ozirisz fia volt, mind a ketten az eget uraltk, Hrusz nappal, Ozirisz mint holdisten jjel. A slyom nappal szembereplt az ggel, s mivel a Napot mint teremtt rossz szemmel nztk, Hrusz lett az egyiptomi kirlyisten, akit a Nlus teljes hosszban a Nap helyettesnek tekintettek. Harcos slyomnak neveztk az els egyiptomi kirlyt, s Istent magasztosnak tartottk. Hruszt vilgt csillagnak is tartottk, ez volt a Vnusz fnye, ami mindig kzel ll a Naphoz s a holdsarlhoz. Ha felkelt a Nap, akkor a slyom is, ami most a Nap fnyben lthatatlan volt, de naplementekor megint vilgtott. A kultrtrtneti vltozsok Hruszt is egyenlv tettk a Holddal, mivel a Hold is a fnyt a Naptl kapja. A slyom azonban – mint szimblum – a fldn arra vigyz, hogy itt mind a kt elem trvnyeit kvessk, s tiszteletben tartsk. Elszr azt a biztonsgot, hogy a Nap az utat a sttsgen t krosods nlkl megtegye, hogy mindig jra nappal legyen. Megengedte az embereknek, hogy el tudjk viselni az jszakt. De sttsg fedte el a Napot, a Nap meghalt, s egy kirlynak – mint a Nap helyettesnek – is el kellett hagynia az letet.
A Mgus most, mint a Nap fia a napert a fldre varzsolja. Manipull vele, ezzel szeldti a kgyt Hermsz/Merkur pldja szerint, s ahogy mr Mzes is tette. Mzes a botot kgyv varzsolta, s a kgyt bott, hen az gbolt kpeihez – a holdsarlhoz s az gi bothoz, a tejthoz. Mert a holdsarl a tejt mgtt tnik el, s az gi bot msik oldaln, mint jszltt kgy jra eljn.
Ezt mg ma is gy tekintik, mint az egszsg mgikus szimblumt. Ha teht a Nap akarja, akkor let van a Fldn, s a Holdat bevilgtja a Nap fnye jjel is. s ha egyszer hrom napig nem lehet ltni, akkor megvltozik a Hold, a haldokl Holdbl jszltt lesz. Ez az g nagy mgija, ami bennnk rszvtet kelt. Az rkkvalsgnak ez a jelen – amiben a hall csak felsznesen uralkodik – a kgy nyolcasa s a csillag a nyolcasa. Ezt kell itt megrteni, ezt kell megtanulni egy fejlds kezdetn. Semmi sem mlik el, minden visszajn, nem kvethetnk el egyetlen bnt sem, amirt valamikor meg ne bnhdnnk.
Ezrt varzsol a Mgus a fval, a fldelem szimblumval a tarotban. Az rmk a szellemi levegelemet jelkpezik, hiszen a kezdeti cserekereskedelembl az ltalnos kereskedelmet felpteni mindenki javra – szellemi tevkenysg volt. A kard jelkpezi a tzelemet, mert a tz elszr fegyverknt szolglt, s a kardot a tzben edzik meg, amint mi mindnyjan az let tzben nyerjk el edzettsgnket.
A kehely ezzel szemben a vzelemet jelenti, ami neknk csak akkor hasznos, ha be tudjuk fogni. Az embernek ki kell hasznlnia az elemek varzserejt a tllshez, a Nap egyedl ezt nem tudja megtenni. A Naphoz tartozik a kereszt, a kereszt, ami a ktelessget jelkpezi, s ami nhny nagy szelet is szimbolizl az g ngy irnybl.
Az ember teht mgikus talentummal br, amiben ezen a fldn minden ms llnytl klnbzik, de ennek a mgikus-adottsgnak mltsgban kell megmutatkoznia.
A Mgus a nap rtelmvel varzsol; nem kell bvsznek lennie (mint ebben a krtyban nha nevezik. Mindenkinek megvannak a mgikus kpessgei, csak legtbben nagyon gyorsan eljtsszk, mert nem gyakoroljk, mert nem vlnak kpessgeik urv. A tanonckorszak veszlyei mindenkit fenyegetnek, mgis ki kell hasznlnunk Napkreativitsunkat, gy, ahogy a kgy is felhasznlja vedlst arra, hogy megfiatalodjon. Ez is mgikus er, amit a kgynl klsleg nyilvnul meg, az embereknl viszont bels, lelki megfiatalodsban mutatkozik meg.
Alapjban vve itt az asztrolgia strvnyrl van sz: gy lent, mint fent. Ezt az let kezdetn, az els llomsnl meg kell tanulni. A Nap felhasznlja erejt, teht neknk is megvan a bels napernk, hogy a szvnket hasznljuk. Szvtelennek lenni annyit jelent, mint nem is lni, s ezt nem, vagy csak alig lehet klsleg megrteni.
A Nap megtantja neknk a tvolsg rtkt, megtant arra, hogy pillantsunk ki a horizonton tlra is, mert a horizont fel s le mozog. Teht nagyon vilgosan lttatja, hogy a horizontnak nincs vge, hogy a horizont mgtt – amit mi egybknt soha sem rhetnk el – csak ott kezddik el az lettitok. Sor kerl teht a horizont kibvtsre, mint ahogy erre ksbb nagyon vilgos magyarzatot kapunk.
De mr itt, a kezdeti fokon meg kell rtennk, hogy ltkrnkn tl kell nznnk. A virgzs is erre tant minket: az elmlsra s a mindig j virgzsra, hiszen a virg sem ok nlkl fordul mindig a Nap fel.
A kezdet teht megvan, a Nap st, letet ad, mg ha az let nem is knny. De testesti meg az ntudatot. Az ntudatnak azonban szksge van a kiegsztsre gy, amint a Napnak szksge van az jszakra. gy a tudatalattihoz kell fordulnunk, mert az emberek lelkk legmlyn troljk a sok-sok stapasztalatot. A tudatossg mindig ellrl kezddik, de aki nem hallgat a tudatalattijra, az nem tanul semmit, nem jut tovbb, vgl teljes lelkiszegnysgben fog lni. A tudatalattit a kpben a kgy, a Holdszimblum testesti meg. Az t a Naptl egyenesen a Holdhoz vezet, amit befogad, felvesz s megvd. A mgikus krk ezt is megmagyarzzk, egyesek a magasba jutnak, msok a mlybe. Csak akkor nem esik tbb senki sem a feneketlensgbe, gy ahogy a kard, kehely s rme sem sllyed le a semmibe, ha tanul korbbi tapasztalatibl.
A kvetkez fokozat a Hold, egy tovbbi lps a beavats fel, ahol Fpapnnek kell magunkat belltani. s amint az t a Bolondtl a Mgusig hossz, s mgis csak a kezdet, gy az t a Mgustl a Fpapnig kzenfekv ugyan, de mgis vgtelenl tvolbaes. Ugyanis a tvoli mltba visz, ahol meg kell magunkat ismernnk, hogy a jelenen rr legynk, amihez kpest a jv a csillagokban van. Nzznk teht szembe a kvetkez fokozattal, ahogy a Mgus neknk is gyakran nyltan, de mgis igzen az arcunkba nz. Az t megkezddtt.
|